Svar till: Läktartugg
Hem › Forum › Hockeysnack › Läktartugg › Svar till: Läktartugg
Ett helt annat ämne är att jag läste Hockeybladets intervju med Björk där han bland annat menar på att ”Det är ett mer spelande lag i Malmö. Vi spelar pucken ända från djupet bakom vårt eget mål och hittar lösningar så det är ett annat spelsystem, mycket roligare att spela.”
Anar man utifrån detta någon slags bitterhet? Eller är det bara för att man står på andra sidan så att säga?
Kan inte riktigt utläsa hur Malmö är ett mer spelande lag än vad vi är och kollar man i special teams så är ju vi väldigt rörliga.
Jag kan köpa att han är lite sur över att vi inte gav honom en större roll men i det läge vi befunnit oss i nästan hela säsongen så är det ju svårt att ge en orutinerad spelare med ganska svagt försvarsspel en stor roll. Både Näkyvä och Ebert är ju hästlängder bättre försvarsmässigt och har en större offensiv sida. Då blir det en jättetuff konkurrenssituation.