Stabil seger mot Troja under söndagen

Stabil seger mot Troja under söndagen

Den repetitiva rubriken är med flit. Det var två matcher som var närmast identiska på många vis.

Örebro har en högstanivå som få kan matcha och det läskiga är att lägstanivån är inte speciellt mycket lägre. För motståndarna vill säga. För oss som hejar på laget är det närmast garanti på bra insatser.

Nenna Mehtonen utgick under matchen och även om backsidan är bred tillför Mehtonen spets med fart och ett bra skott. Jag hoppas det inte var alltför allvarligt även om det inte såg något vidare ut.

Kyla Bear, hon som spelar back, är trea i poängligan och fyra i målligan. På fjärde plats finns Kajsa Armborg. Det finns alltså kapacitet på backsidan att ta av, och det är förstås extra kul när både Melander och Tagesson målat nyligen.

Det är svårt att fylla på med så mycket nytt från förra matchen. Örebro går ut och gör den ena bra matchen efter den andra. Idag fick jag också möjlighet att se dem live, vilket som alltid när det kommer till hockey är så mycket bättre.

Hatten av till Evelina Husar och Daniel Tagesson. Jag ser fram emot slutspelet sen.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *