Örebro Hockeys backsituation: Vem är bäst, Norell vs Arnesson
Något som diskuteras ganska friskt just nu är backarna i Örebro Hockey. I dagsläget är det bara Robin Norell som har utgående kontrakt och det finns det som tycker att han borde vara kvar och att någon annan ska få lämna istället.
Anledningen är främst hans otroligt fina skridskoåkning, och så långt är jag beredd att hålla med. Han är den skridskostarkaste backen i laget, rent av en av de bästa skridskoåkarna i hela laget. Är det nog? Den back man istället vill skeppa iväg är Linus Arnesson. Är det rimligt undrar jag?
Kontraktssituationen som sådan ser ut såhär. Saxat från sidan Truppen 2025/26:
Backar
Nr | Namn | Kontrakt | Status |
---|---|---|---|
5 | Gustav Backström | 27/28 | |
6 | Filip Berglund | 26/27 | |
9 | Niklas Nilsson | 25/26 | |
27 | Peetro Seppälä | 25/26 | |
28 | Linus Arnesson | 25/26 | |
55 | David Quenneville | 25/26 | |
56 | Robin Norell | 24/25 | |
# | Atro Leppänen | # | Ryktas in4, Ryktas klar5, Ryktas till Schweiz8 |
Lämnat |
Utöver dessa finns det framförallt Theodor Hallquisth bland juniorerna som kan fylla en plats om det uppstår en situation, men även ett par andra namn som visat upp sig i olika landslag.
Som vanligt lutar jag mig mot siffror från SHL.se (trots sin horribla design) och hockeysiffror.se. Niklas Nilsson tar jag inte hänsyn till i texten nedan om inget annat skrivs. Han har spelat mycket mindre än alla andra.
Vem är bäst av alla?
Vi kan börja med att avverka en relaterad sak framför allt annat. Jag vet att Peetro Seppälä slog en felpass i förra matchen som ledde till en spelvändning, men tro mig när jag säger det: det finns inte en siffra som jag har tillgång till som inte säger att Seppälä är Örebros bästa back. Ofta med marginal dessutom.
Det finns ett värde som kallas CA60REL. Det mäter hur många fler avslut som laget får emot när spelaren inte är på isen per 60 minuter. Bland backarna är han överlägset bäst. Trots sina felpass. Det skiljer 17,52 skott emot mellan honom och värsta syndare (som råkar vara Linus Arnesson).
Nästbästa back är Filip Berglund och han är dryga 2 skott emot sämre än Seppälä. Seppälä spelar inte speciellt mycket penalty kill, vilket gör det svårt att jämföra honom där mot andra backar. Han sticker inte ut åt något håll hur som helst i den spelformen med den lilla speltid han har.
Så, jag står fast vid att Seppälä är ett enormt fynd och Örebros bästa back. Filip Berglund är god tvåa med sina bra siffror i fem mot fem och ett riktigt bra spel i penalty kill.
Bakom dem två finns sedan Gustav Backström och David Quenneville som gör det bra, men på två olika sätt. Oavsett är båda spelare som bidrar med ett nettopositiv ifråga om mål och målchanser för Örebro i det stora hela. Det är svårare att säga desamma om de två backarna som jämförs nedan.
Back #1: Linus Arnesson
Vi kan börja med att ta upp det uppenbara i statistiken. Örebro släpper in flest mål när Linus Arnesson är på isen. Hans GA60 är 2,5 och näst värsta syndare ligger på 2,13 (Berglund). Han har sämst GF% (målandel lagen som möts på isen) med 47,73%. Som jag nämnde ovan har han sämst CA60REL med +8,13 (plus är dåligt i denna statistik).
Arnessons stora förlåtande statistik är att han är väldigt bra i penalty kill. Han och Berglund är riktigt bra i den spelformen. Det kan ingen ta ifrån honom. Han och Berglund är andra backpar i den spelformen bakom Norell och Backström, men det går nog att ifrågasätta om de inte borde vara första backpar där.
Att han spelar med David Quenneville i fem mot fem är en faktor. Quenneville är en chansande spelare och det har kanske kostat ett eller två mål i baken, men det blåser också upp Arnessons offensiva siffror, men det ska sägas att av Arnessons åtta assist är fyra av dem förstahandsassist faktiskt. Han gör lite egna poäng med andra ord.
Back #2: Robin Norell
Norell har förtroende att tillsammans med Gustav Backström mota de flesta utvisningsminuter. De tar ungefär 60% av alla minuter i den spelformen. Norell är den som har bäst statistik i den spelformen av de två med liten marginal, men då har Backström spelat fler minuter.
Internt i backparet är Backström den bättre av de två i de flesta kolumner. Norell är en större svaghet i försvaret och har lägre påverkan på det offensiva spelet. Framförallt ligger Norell negativt till resten av laget ifråga om skott emot, medan Backström faktiskt är en tillgång i den kolumnen. I målfördelning mellan lagen ligger Backström cirka 3,5% bättre än Norell, men båda är runt 60%.
I mål emot per 60 minuter ligger Backström på endast 1,08 medan Norell ligger på 1,49. I faktiska mål framåt ligger Norell lite högre än Backström, men det blir ändå ett nettominus jämfört med Backström eftersom han är bättre bakåt.
Avslutande ord
Problemet med att jämföra dessa två spelare i spelet fem mot fem är att de spelar med två diametralt olika spelare. David Quenneville och Gustaf Backström har både ett ”a” i förnamnet och där slutar alla liknelser mellan dem.
Vi får därför titta både på hur det ser ut internt i backparet och sedan laget i helhet för att försöka hitta någon form av objektivitet i denna jämförelse. Deras roller är kanske något liknande inom backparen där Norell springer iväg på sina räder och Quenneville likaså, men inte i lika hög grad.
Tittar vi på spelarnas individuella förväntade mål framåt ligger båda dessa i en egen klump med 1,79 (Norell) och 1,57 (Arnesson) medan övriga backar ligger runt 2,4-2,6. De släpar alltså efter de fyra bästa backarna ganska ordentligt.
Varken Norell eller Arnesson spelar powerplay så det är meningslöst att ens gå in på den spelformen.
Jag skulle i det stora hela är det två ganska snarlika backar ifråga om påverkan på laget i stort. Norell har sin skridskoåkning som kanske är det som sticker ut mest, men frågan är om det faktiskt har så stor påverkan som det ser ut att ha?
De flesta sifferkolumner ligger aningen till Norells fördel, men faktum är att båda två är tydligt i ett eget block där inte riktigt mäter upp till övriga backar. Sedan har vi det faktum att Norells kontrakt går ut och Arnessons gör inte det. Av de två är Norell den större personligheten vad jag förstår och då menar jag på ett bra sätt. Arnesson är inte lika framträdande i omklädningsrummet vad jag förstått, men likväl så har han sitt kontrakt.
Med Atro Leppänen på väg in, för jag är skeptisk till om någon NHL-klubb vågar chansa på honom med tanke på Lassi Alanens analys, men risken finns så klart, är det inte alls omöjligt att båda försvinner till nästa säsong om det också kommer någon annan back på kartan. Vi vet ju att Örebro jagar förstärkning redan nu.
Tack igen till hockeysiffror.se som gjorde detta möjligt.