Leksand vinner på straffar
Örebro Hockey tar emot Leksands IF i charmiga Lindehov i Lindesberg. Örebro kommer till spel utan Kalle Kossila och Teemu Turunen, utöver Christopher Mastomäki. Samtliga ska spela på torsdag är tanken. Örebro väljer att ge Filip Thorling , född 2007, chansen på en av de tomma centerplatserna, medan Glenn Gustafsson får fortsätta som center i fjärdekedjan.
Jhonas Enroth står.
Leksand spås sluta i absoluta botten av SHL-tabellen, men det ska spelas om det. Peter Cehlarik och Alexander Lundqvist som spelat tidigare under försäsongen vilade denna match. Leksand har en helamerikansk kedja som de hoppas mycket på med bland annat Nolan Stevens som dominerade i Södertälje och Hockeyallsvenskan förra säsongen.
Även Michael Lindqvist förtjänar att nämnas som en profilvärvning.
Hellsten står för Leksand.
Första perioden
Leksand vinner första tekningen och när Luke Martin slarvar i passningsspelet kan du få lite snurr utan att det blir farligt.
Örebro vänder från egen zon och Liam Danielsson slår en underbar flippmacka upp till Sampo Ranta som är klinisk och gör 1-0 till Örebro efter bara lite mer än en och en halv minut.
Leksand sätter tryck mot Enroth i kassen och skapar flera ganska bra chanser.
Noah Steen dyker upp som gubben i lådan och lyfter en backhand med ryggen mot mål, men den går över.
Anfallet fortsätter. Pucken hittar upp till Linus Arnesson på blå som laddar och dunkar upp pucken i krysset som om han gjort det tusen gånger förut.
Leksand får lite snurr först hos Örebro, men Örebro tar upp pucken och inte minst Filip Berglund har flera bra chanser.
Niklas Nilsson är lite för närgången och får sätta sig två minuter för holding. Leksand spelar runt med pucken och slänger sen en puck på mål från blå. Inte det mest kreativa powerplay man sett. Max Veronneau drar på rumpan framför mål.
Leksand vinner tekningen och Lindqvist hamnar i bra läge som Enroth räddar. Leksand lyckas hålla ett bättre tempo på pucken nu och de hittar över till Lindqvist igen som nyper direkt och kan reducera till 2-1.
Karlkvist snor pucken högt upp i zon och nära målvakten, spelar in till Puistola, men han lyckas inte peta in pucken.
Sampo Ranta fäller en motspelare i mittzon och får sätta sig två minuter.
Leksand vinner tekningen igen. De passar runt och skjuter från blå. De får en turlig sargstuds efter ett skott av Anton Johansson som går långt utanför. Oscar Lang tar vara på den och gör 2-2.
Fernström och Polin visar på lite fint passningsspel, men också lite slarv. Bra energi och intention, sämre precision.
Leksand vänder på spelet genom att spela brett och tar sig in i zon, men lyckas inte etablera något spel.
William Wikman åker in i zon och försöker sig på en kaxig dragning, men motståndaren läser den och snor pucken.
Milton Oscarsson nära att kryssa sig igenom ett backpar, men har inte pucken under kontroll i slutändan.
”Ingen kanonhockey för stunden” säger kommentatorn och det är väl bara att hålla med.
Då vinner Karlkvist och Puistola pucken bakom mål. Karlkvist spelar till Malone som försöker tråckla in den på första stolpen, men det är Karlkvist som gör sista stöten och ger Örebro ledningen igen. 3-2.
Örebro pressar på igen. Det slutar med skott av Arnesson som styrs upp i nätet bakom. Powerbreak.
Leksand vill ta sig in i zon, men det kladdas av båda lagen runt Örebros blålinje, vilket slutar med en offside.
Inte mycket till ordnat spel som sagt.
Thorling, Fernström och Polin får ganska bra snurr i Leksands zon, men det slutar med flyttad målbur när de söker avslut.
Backström skjuter på Wikman. Wikman är först att hämta pucken.
Leksand får ett friläge som Enroth räddar.
Seppälä får en smäll i ansiktet, men ingen åtgärd.
Quenneville hittar till Puistola som kommer in från båset och han lyckas sånär pressa sig förbi sin back.
Quenneville bär upp pucken och skjuter. Tekning i offensiv zon.
Leksand försöker kontra, Örebro bryter och får sånär en egen kontring med Fernström och Polin.
Glenn Gustafsson kommer i ett bra läge, men skjuter utanför. Det händer inte så mycket värt att skriva om efter det.
Skotten slutar 9-5 till Örebro. Inte den bästa matchen jag sett. Snarare ganska typisk försäsong där det fortfarande inte riktigt klaffar som det ska.
Andra perioden
Leksand vinner tekningen, men ger bort pucken omgående. Fint anfall av Gustafsson, Steen och Wikman där den sistnämnde är den som hugger på returen och skickar upp den i nätet bakom.
Quennevilles puck från blå smiter precis utanför. Karlkvist snor pucken bakom mål och spelar in till Puistola i slottet som slår till direkt och gör 4-2.
Thorling vinner tekningen i offensiv zon så pass hårt att varken Berglund eller Seppälä är beredda och kan stoppa den.
Leksand avlossar från usel vinkel. Oväntat skott visst, men inte så stor chans det går in.
Martin spelar upp till Gustafsson som duttar vidare till Steen som försöker sig på att lägga pucken högt på första stolpen. Både Gustafsson och Wikman fanns framför mål, redo för en retur.
Karlkvist-kedjan försöker anfalla, men det går sådär. Passarna sitter inte riktigt.
Leksand lyckas dribbla ut pucken och orsaka offside.
Leksand vinner tekningen och går in i zon. Det slutar med en kontring för Egor Polin som lyckas vända bort sin back och få tid för ett bra skott, men det smiter utanför.
Kommentatorn tjatar om Backströms 12 matcher i Lindlöven. Det känns bra krystat nu.
Stevens spelar över till Victor Johansson vilket tvingar Enroth till en förflyttning, men han håller sig stående och stoppar skottet utan större bekymmer. Första gången jag riktigt lagt märke till den kedjan.
Puistola visar hur otroligt stark han är på att skydda pucken, men till slut lyckas Leksand kämpa ut pucken.
Milton Oscarsson åker med fart ut med sargen och det slutar med ett nedlägg från Seppälä som ingen hinner att styra. Leksand vinner även den tekningen. Känslan är att de har ett ordentligt övertag i den statistiken.
Det blir ett jättelångt byte för Polin och Fernström när de hamnar på halvdistans ett par gånger.
Leksand försöker gräva in pucken efter den hamnat på sidan av nätet, men Enroth står emot.
Puistola tar upp pucken och skjuter ett lite lömskt skott som målvakten tappar, men kan blockera sen.
Oscarsson bara pressar sig förbi flera Leksandsspelare och spelar sen tillbaka till Berglund som skjuter bra, men målvakten räddar.
Luke Martin stöter och bryter med hela kroppen. Sovande motståndare fick resa sig och leta efter klubban.
Backström får en klubba i ansiktet, men ingen åtgärd. Skott från blå som Enroth håller.
Wikman skjuter högt på första som målvakten räddar.
Pucken studsar som en jäkla flipperkula i mittzon, men till slut får Leksand den och Kalle Östman hamnar ren med Enroth, men han räddar. Nilsson inte helt lyckad i den situationen.
Det är mestadels spel i Örebros zon för stunden, men avsluten går i block eller över.
Lindvkist kommer ren med Enroth, men missar målet. Örebro kan vända, men det blir inget av det.
Leksand åker offside och Arnesson trycker till spelaren precis efter avblåsning och han åker in i sargen på ett olustigt sätt. Klumpigt av Arnesson.
Örebro stressar bra, men Leksand lyckas behålla pucken i zon. Enroth står för några kvalificerade räddningar innan pucken dansar på mållinjen och Backström kan rensa undan.
Pressen fortsätter även efter att Örebro blivit fulltaliga.
Puistola kommer in med fräscha ben och kan ta upp pucken. Han skyddar pucken i kamp med två motståndare, spelar tillbaka till Ranta som kommit och skott som målvakten håller.
Leksand gör ett sista försök att reducera, men Örebro håller undan.
Leksand vinner skotten med 9-11. Leksand var bättre i den andra, men inte så att man blev direkt orolig.
Tredje perioden
Leksand vill visa att de minsann inte gett upp, men det blir inte så mycket av intentionerna.
Oscarssons kedja biter sig fast i Leksands zon, men de hittar inget direkt avslut.
Det böljar en del. Det blir en icing av Wikman när han rensar ut pucken med lite väl mycket kraft.
Örebro kör fast lite i egen zon. Gustafsson med bra jobb i defensiven, men medspelarna slarvar.
Örebro hittar ett snabbt avslut när en släpande Berglund får pucken. Berglund skjuter igen efter vunnen tekning. Skjuter igen en stund senare. Leksand får ut pucken.
Oscarsson försöker finta sig förbi backarna när han kommer med fart, men fastnar.
Danielsson kommer in i zon på sin kant och hittar över till Ranta som kan ha träffat ramen?
Det blir kamp nere i hörnet i Örebros zon. Oscarsson glömmer bort hur stor och stark han är och den stackars motståndaren faller. Två minuter till Oscarsson.
Leksand fortsätter med samma fantasilösa powerplay där de passar runt utkanten och sen skjuter utifrån. Det har ju gett utdelning i just denna match, men det är svårt att se att det ska hålla en hel säsong.
Östman träffar Seppälä i ansiktet med klubban och får sätta sig två minuter. Den här gången kunde de inte blunda för det.
Det blir spel fyra mot fyra i cirka 30 sekunder innan det blir powerplay för Örebro. Leksand dödar av dessa 30 sekunder effektivt.
Leksand stressar väldigt bra i sitt penalty kill. Örebros passningsspel lämnar en del att önska.
Leksand får ut pucken och skapar faktiskt periodens bästa målchans, men Enroth räddar skottet från Lang. Leksand håller sig kvar på den planhalvan och just Lang slår en fin crosspassning till Matt Caito som lägger pucken högt på första stolpen och reducerar till 4-3.
Leksand vinner tekningen och försöker spela upp, men det tar stopp i mittzon. Milton Oscarsson krigar fram pucken till Sampo Ranta som är klinisk när han gör 5-3.
Tekning i Örebros zon som leder till ny tekning när Enroth blockerar. Leksand vinner även den tekningen.
Fermström försöker en fräckis med att slå pucken mot icing när han ser att Puistola kommer hinna först.
Bra forecheck av Danielsson och Oscarsson får fast spelet i Leksands zon. Oscarsson får fint skottläge, men pucken går utanför.
Örebro har överhanden just nu. Leksand ser ut att stå på hälarna om vartannat, men så slår Örebro icing.
Leksand kommer in i zon, men det blir bara skott från blå som Enroth enkelt plockar.
Puistola hamnar i kramkalas med Stevens(?) och då får Sean Malone sätta sig två minuter för interference.
Leksand skjuter från blå, vad annat, Örebro täcker och kan försöka kontra genom Wikman, men det blir inget av det.
Lindqvist fintar sig fram mot mål när han ser en yta och försöker lägga in den under plocken, men Enroth är tät och släpper ingen retur dessutom.
Leksand vinner tekningen och pucken letar sig tillbaka till Lindqvist som kliver in i slottet och skjuter högt förbi Enroth. 5-4.
Örebro slår en slarvig icing.
I en kamp vid sargen mellan David Quenneville och Max Veronneau hittar domarna en utvisning på Veronneau. Powerplay Örebro.
Malone försöker sig med en fräckis med backhand på första stolpen, men målvakten var med.
Powerplay gick att känna igen igen. Karlkvist, Quenneville och Puistola spelade bra ihop med Malone och Fernström. Fernström hade sista avslutet som målvakten lyckas rädda utan att riktigt veta var pucken är.
Leksand har tagit ut målvakten med en minut kvar.
Icing Örebro. Time out Leksand.
Lindqvist är den som har pucken mest. Han hittar också ett fint instick in framför mål, men Örebro håller rent.
Med 11 sekunder kvar vinner Leksand ännu en tekning. Det leder till pass över mittlinjen Ett skott som Enroth typ räddar för pucken går rakt upp och ner bakom honom och hamnar i mål till slut. Leksand kvitterar med en sekund kvar på klockan.
Förlängning
En klubba går av vid tekningen och Örebro kan ta sig framåt. Sampo Ranta får chans att avgöra, men målvakten håller ihop benen.
Örebro tappar pucken i Leksands zon. Leksand spelvänder, men skjuter utanför.
Puistola försöker pressa sig förbi backen, men det går inte riktigt. Istället för Veronneau friläge, men Enroth räddar.
Kort efteråt får Leksand en två mot noll, men missar.
Ranta hamnar fel och blir inne på isen i ett långt byte.
Veronneau försöker åka igenom målgården och sen lägga in pucken över Enroth, men misslyckas.
Wikman och en motståndare trasslar ihop sig, men det är bara Wikman som åker ut. Jättekonstigt. Turligt nog bara 4 sekunder kvar på klockan.
Straffar
Stevens går mål. 0-1
Puistola gör mål. 1-1
Enroth räddar. 1-1
Polin gör mål. 2-1
Lang gör mål. 2-2
Ranta skjuter över. 2-2
Stevens gör mål. 2-3
Hellsten räddar.
Leksand vinner.
Avslutande ord
Många mål den här matchen och det säger väl en del om disciplinen och försvarsspelet i allmänhet.
Riktigt kul att Sampo Ranta satta två mål så klart. Patrik Karlkvist gör 1+1 och Puistola målar.
Tuff match för Enroth som får göra många stora räddningar, men han måste ändå släppa fem puckar under matchspelet.
Örebro fick många utvisningar mot sig och så får det så klart inte vara.
Boxplay fungerade inte riktigt och powerplay fick de knappt chansen att spela, men det såg rätt OK ut mot slutet.
En försäsongsmatch kort och gott. Jag vet inte riktigt vad man ska ta med sig från denna match utöver målskyttet.
Om jag ska gissa hur kedjorna ser ut till torsdag när det är dags för genrep mot Linköping Färjestad borde det bli något likt:
Turunen – Kossila – Fernström
Karlkvist – Malone – Puistola
Ranta – Oscarsson – Danielsson
Wikman – Mastomäki – Gustafsson
Steen extra. Polin utanför