Yongma112
Forumsvar skapade
-
FörfattareInlägg
-
Yongma112
Deltagare.
Du är verkligen inne på något här.
Om man fick önska så skulle jag vilja att man mer börjar röra sig mot alternativ 1. Skellefteå hade under sin storhetstid två riktigt vassa kedjor och sedan några billigare. Rögle kör på samma sätt idag. Det var väl rätt tydligt att vi inte hade spets i år när vi hade näst sämst PP och iofs hamnade 8:a i målligan. Hade vi legat i mitten i PP så skulle vi antagligen klättrat ett par placeringar i tabellen..
Skulle man röra sig åt alternativ ett så bör det ju då bli betydligt enklare att slussa in nya spelare i de lägre kedjorna i och med mindre speltid. Och det borde också betyda att powerplay har möjlighet att bli bättre? Har man spelare som kan göra det där lilla extra som behövs för att hitta de fina passningarna i ett PP så bör det rimligtvis bli bättre. Då kan man dessutom som du säger ge spetsspelarna lite mer istid också, dubbel vinst känns det som att ge bättre spelare fler minuter.
Med det sagt, vi har alltså Eklind, Ekström, Lajunen, Mastomäki, Carlsson och Leino som i princip alla är på en nivå för att lira tredje/fjärde. Larsson låg på en andrakedjenivå i gamescore i år, men kanske räknas in där också nästan? Någon av ynglingarna kan givetvis klättra snabbt. Men det känns som att det är mycket kapital bundet där och att spetsen vi kan förvänta oss då inte direkt är den vassaste i år heller. Då är det väl framgent samma sak att vi behöver snarare satsa på bra bredd framöver också. Det bör verkligen satsas på PP-kompetens i år.. jag blir trött om vi ligger i bottenträsket igen och harvar.
Rent krasst så kanske vi ändå inte kan slåss mot de andra lagen om de absoluta spetsspelarna ändå, så det rimligaste för oss är kanske att satsa brett? Det bör också ge färre extremt dyra felsatsningar för ett lag som oss som har behövt chansa lite.
Jag håller med. Sen är det ju en skala också hur pass beroende man vill vara av spets. Pushar man för hårt med en sådan strategi så kan det vara vanskligt som Carl påpekar.
I NHL spelar elitspelarna satans mycket numer och det över 82 matcher. Sen har de efter det ett slutspel på 20+ matcher där de ska vara som bäst!
Berglund sägs vara klar såg jag, känns som en bra värvning utan att vara wow. Tillräckligt ung för att kunna studsa tillbaka.
Yongma112
DeltagareSom vanligt när det kommer till forwardsuppställningen så kokar det ner till hur man vill lägga upp det vad gäller istid och lönekuvert.
1. Man ”maxar” lönebudgeten på 3-6 forwards och fyller resten med det man har råd med ungefär. Här ska spetsen spela uppemot 20 min/match och får får en fjärdekedja kanske nöja sig med 6-7 min.
2. Mer jämnt fördelad speltid, inte lika tydliga roller. Självklart har man fortfarande en förstakedja som har betalt för att producera etc, men här blir det viktigare att även botten 6 bidrar med momentum i matcherna och ej bara går in för att spela 0-0.
Örebro har egentligen tillhört det senare sen avancemanget till SHL och i ett sådant upplägg gäller det att inte ha för många alibispelare. Dvs här är det nog lite naivt att tro att man kan lyfta upp spelare från J20 som, som det brukar heta, gör ”samma” jobb. Såklart är det vettigt att lyfta upp juniorer men blir det för många så blir uppställningen snabbt för tunn.
Därför gillar jag värvningen av Wikman, helt baserat på det jag läst. Han verkar ha egenskaper som passar enormt fint i en tredjekedja och känns som ett klart uppköp vs Mustonen som jag tycker passar bättre i ett upplägg som kategori 1 jag beskrev ovan.
Yongma112
DeltagareHoppas vi är med och hugger på Jakob Lilja om han ska till Sverige. Bra speed, har arbetsmoral och kan göra mål. Skulle vara klockren i vår top6!
Yongma112
DeltagareGodkänd säsong. Tycker inte vi riktigt synkade som lag någon längre period, och allra minst under slutskedet av säsongen. När något förbättrades var det istället någonting annat som blev sämre osv. Det plus lite strul med skador. I slutspelet hade vi liksom behövt ha ett Rissanen/Näkyvä-par i högform, en leading line som tuggar på match efter match osv. Enroth räddar upp mycket, annars hade det kunnat blivit en mycket jobbigare säsong tror jag.
Nu silly season, det roligaste på hela året! Tycker även kontraktsläget i laget ger oss goda chanser att forma ett bra lag, inte så många ”störningsmoment”.
Backsidan:
Ny – Ny
Näkyvä – Rissanen
Backström – Forsmark (lån?)/ Ny
Hardegård – PetterssonHåller med PB90 ang Forsmark, tror också det vore klokt att köra en HA-säsong och kanske lite PP-tid om det går att lösa, han snittade 10 min/match i år. Zamorsky gör det ok men tycker det är läge att gå vidare där. Sulak däremot behåller jag gärna som en riktig härförare, det är Victor Hedman-vibbar på honom. Sen vill jag även ha in en back som kan styra ett första PP, ska vara bra hockey-IQ och kylig med pucken på den gubben.
Forwardssidan:
Bra kontraktssituation här, räknar bort Kovacs och Öberg som jag gissar kommer köra AHL.Ny – Abols – Öberg / Ny
Leo – Ny – Ny
Larsson – Lajunen – Leino
Eklind – Mastomäki – Ekström
Oscarsson / Ny breddJag ser potential i både Audette och Halloran, det är inte alltid det stämmer rakt av när man kommer in mitt i säsongen sådär. Blir inte besviken om nån av dem blir kvar, men med det sagt hoppas jag att spetsen som ska in är ett snäpp högre.
Ganska coolt drag att sätta Leo i en top 6, jag tror det kan funka och ger samtidigt utrymme till övriga nyförvärv som ska in där som kommer behöva vara dyra. Larsson är nog inte så mycket mer än vad vi fått se tror jag, Leino däremot borde kunna studsa tillbaka. Mittensexan kan man laborera runt lite med, även Ekström kan vara ett komplement här om han hittar nivån när han spelade som bäst i år.Drömnamn som nämnts: Bromé, Manninen och André Petersson. Det är översta hyllan-nivå på alla dessa tre så tror tyvärr chanserna är små att vi får hit nån. Vad tror ni?
Yongma112
DeltagareDet har varit öppet i månader att de velat bryta och Salminen har precis som alla andra spelare fått ett avslutningssamtal.
Det kanske hade kunnat göras snyggare, men jag köper inte all kritik rakt av. Han har fått feedback, men det har kanske inte varit tillräckligt tydligt eller bra.
Så han ljuger när han säger att ingen från Örebro har hört av sig?
Yongma112
DeltagareOm det som Salminen säger stämmer, och det finns väl ingen anledning till att misstro det, så känns det inte alls bra. Det minsta man kan begära är väl ett telefonsamtal som förklarar hur man tänkt.
Yongma112
DeltagareSjälvklart blir det svårt att behålla om man inte kan få ner den summan något. Allt jag säger är att jag inte blev förvånad över hans påstådda krav givet att han troligt skulle kunna signa ett ännu bättre kontrakt i en annan liga.
Lassinanti och Alsenfeldt tillhör också toppen i ligan och där har ju respektive klubb fördelen att båda är från staden.
Yongma112
DeltagareJag tycker då Furch har varit mer än stabil den här säsongen. Folk har ofta bara ett par matcher bak i minnet och glömmer det som varit tidigare. Läste lite på andra forumet och det är ju nästan sjukt vad Furch underskattas, eller så har man dålig koll på hans CV.
Allt beror ju på vad man tror sig kan få in annars, men dumsnåla inte på målvaktsposten säger jag. Imo är det glasklart att Furch är minst top3-keeper i ligan.
Yongma112
DeltagareSpännande som attan!
Nu när varje match bara kommer börja gälla mer och mer så tycker jag Weinis ska tryckas in någonstans. Går före Lindholm i min bok iaf.
Yongma112
DeltagareRåkade se twittertråden med allas ÖHK-lag på 10-talet. Har inget konto, men lägger in mitt här istället som en kul grej:)
#56 – #15 – #24
Martin J – Ryan – Palushaj
Sallinen – Aulin – Weinstock
K. Olsson – Sill – WillsieNäkyvä – Ebert
Robin Olsson – Mitell
Ekbom – Gunnarsson (lite fusk)Hudacek
Det var inte lätt att få ihop backar tbh. Är nog ensam om att ha Olsson med på backplats. Grymt underskattad som jag minns det, så synd att hans karriär var så skadedrabbad.
Förövrigt är #56 #15 #24 ej godkänt att splitta på! 😉
Sen räknade jag spelare som Alma och Lihagen till innan 10-talet.Yongma112
DeltagareÖver 6 min istid i boxplay på Näkyvä igår!
Om Norris Trophy funnits i SHL hade han definitivt varit med i sådana diskussioner just nu 🙂
Yongma112
DeltagareSalminens självförtroende just nu skojar man inte bort! 😀
Yongma112
DeltagareNi får det att låta som att det är en garanterad succé om Abols och Ebert kommer in.
Är det bara jag som är orolig?I princip ett nytt lag som är samspelta, ”nytt” system.
Hur många matcher behöver de för att släppa spelet i Ahl samt anpassa sig för spelet här?Skulle inte säga att jag är orolig, men kan hålla med om att det ibland blir lite väl optimistiskt och problemfritt. Tror man bör komma ihåg att Abols överpresterade en del förra året med en S% på 18. Jag ser inte Abols som ren spets om han kommer tillbaka, utan snarare att han adderar ett centerdjup vilket ändå skulle vara välkommet.
Ebert däremot skulle i mina ögon vara en ren dröm att få tillbaka.
Yongma112
DeltagareVill vi ha en spelare som skriver på för en annan klubb efter mindre än en tredjedel av nuvarande säsong? Sen finns det ju en del andra händelser runt honom också…
Är faktiskt tveksam till om jag gillar värvningen. Och det har inget med Kovacs prestationer på isen att göra.
Men Sportbladet har dock haft fel förr om ”klara” spelare till Örebro.
Yongma112
DeltagareHur ser siffrorna ut?
I början kunde man ju ana att det var tillfälligheter och en del tur som gjorde att vi tog segrar. Nu känns det ju mer och mer som att vi faktiskt gör oss förtjänta av segrarna? Eller är jag fel ute?Mja, måste det vara antingen eller? Jag tycker vi på det stora hela gjort bra prestationer men också att vi trots allt fått med oss lite fler poäng än vad ”normal” utdelning hade gett så att säga. Vilket jag givetvis tackar och tar emot för!
Tänk typ Weines 2-1 i tredje igår och Harpers sena 3-2 mot Rögle. Såna mål som leder till trepoängare gör otroligt mycket för tabelläget men hade väl egentligen lika gärna kunnat komma åt andra hållet.
Sen att vi har en jävla kung i kassen är ju också en grej.
Yongma112
DeltagareIrving har tyvärr inte SHL tempo i sig.
Mycket utvisningar är det..
Yongma112
DeltagareMin spontana reaktion när jag läste nyheten om Bengtzén var… en aning skeptisk får jag väl säga.
Fyfan – en kommande vecka med bortamatcher mot Leksand och Rögle (gråtångestsmiley)
Yongma112
DeltagareAlltså hur bra har inte Glenn blivit? xD PANSARVAGNEN!!
Syns att han har jobbat med kvickheten i fötterna!
Jag själv undrar lite vad f*n Rissanen ätit till lunch idag? 🙂
Yongma112
DeltagareDet ligger nog något i att backsidan är för svag. Individuellt kan väl typ alla gå in och göra det okej i en mindre roll, men vi har för många backar av den typen.
Framåt är det såklart inte särskilt vasst heller..
Yongma112
DeltagareHar inte Furch sett riktigt bra ut? Sjukt att han bara har 90,2%. Även om räddningsprocent som mått inte är något vidare.
Yongma112
DeltagareBackparet Jonte-Warg hade 3-18 och 2-16 i skottförsök igår. 14 respektive 11% corsi. Jösses.
Yongma112
DeltagareSkulle ju vara jäkligt trist men inte oväntat om Wandell och Hedman går in och dominerar imr…
Ja man ser inte fram emot att få möta corsiguden! Fortfarande halvbitter för att han inte blev kvar.
Dessutom lär väl Berglund göra första målet/poängen idag.
Haga är en annan som fick oförtjänt mycket kritik hos oss bara för att det inte stämde för honom riktigt. Men alla som har minsta lilla hockeyöga såg att det fanns något där. Inte oväntat att han skulle slå igenom på SHL-nivå med sin skridskoåkning.
Yongma112
DeltagareJa, jag är inne på samma där Andreas. Även om Frölunda har en ruggig offensiv i grunden. Men ogillar generellt att ställa den tydliga andrekeepern i en svår bortamatch, känns lite som man gett upp på förhand när man gör så.
Yongma112
DeltagareArnzten lär väl få en match den här veckan. Vilken av matcherna tycker/hoppas ni på?
Yongma112
DeltagareDOMINIK!
-
FörfattareInlägg