Wiklander till Bofors på lån

Wiklander till Bofors på lån

Visst kan man gotta sig lite i att det går riktigt dåligt för BIK Karlskoga just nu, men samtidigt kanske man lite, lite saknar de derbyn som fanns mellan lagen. Lagen har ändå en viss historik av heta  matcher.

Samtidigt har Johan Wiklander varit utanför laget i Örebro. En spelare som tidigare varit mer eller mindre immun mot utlåningar. Att det nu sammanfaller att just han blir utlånad till Karlskoga av alla lag är ändå lite mer otroligt än mycket annat som hänt i universum.

Nu när man väl läser det så har jag lite svårt att känna något annat än att det är kul att han kommer att få spela lite hockey igen. I värsta (bästa?) fall hamnar de i en kvalserie mot Västerås.

Lånet gäller till juluppehållet och döma av formuleringen kanske det kan bli tal om mer efter det. Det hänger väl lite på hur Örebros skadesituation ser ut också.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *